Vyhledávání

Kontakt

Osídlování

Původní Američané, první obyvatelé území USA, tvoří dnes méně než 1 % celé populace. Od příchodu prvních Evropanů (1492Kryštof Kolumbus) museli dlouho bojovat o přežití. První začali kolonizaci Španělé. Nejdříve byly osídleny ostrovy u pobřeží jako Honduras a San Salvador. V roce 1513 španělský objevitel Juan Ponce de León jako první Evropan vstoupil na území dnešních Spojených států na Floridu. V roce 1565 založili Španělé první osadu, St. Augustine. Angličané začali na území Ameriky přicházet až později. Vhodné přírodní podmínky a dostatek nerostných surovin tvořily předpoklady rozvoje britské kolonieNová Anglie. První trvalé osídlení, Jamestown, bylo založeno až v roce 1607. Stalo se centrem důležité kolonie - Virginie. Osadníci měli zpočátku problémy s Indiány, jimž se nelíbilo, že Evropané zabírají jejich území. Situace novousedlíků se zlepšila, když lodě přivezly z Evropy suroviny a materiál potřebný k výstavbě a k zakládání plantáží.

V roce 1614 začalo pod vedením Johna Rolfa vzkvétat pěstování tabáku, které se stalo základem ekonomiky kolonie. Brzy si Virginie vybudovala silnou pozici a začaly se odsud šířit myšlenky o nezávislosti na Anglii. V roce 1619 byli na území Ameriky přivezeni první otroci z Afriky, kteří pracovali na plantážích. Obchodovat s otroky začali Portugalci, ale brzy se na něm podíleli i Britové a ostatní národy. Téměř ve všech oblastech byli evropští přistěhovalci v menšině a postupným promícháváním se s původním obyvatelstvem a černochy vzniklo současné pestré složení obyvatelstva.

V roce 1620 přistála u břehů Newfoundlandu loď Mayflower se 102 lidmi na palubě. Byli to puritáni, příslušníci nové odrůdy církve v Anglii. Nesouhlasili se směrem, kterým se ubírala tehdejší anglická cirkev a dostali se do sporů s králem. Proto se rozhodli odejít do "Nového světa". Založili zde další silnou kolonii, Massachusetts. V roce 1634 byla založena další, tentokrát katolická kolonie Maryland. Kolonie se začaly dělit na základě vyznání. Myšlenky náboženské rovnoprávnosti hlásal zejména puritánský ministr Williams a v roce 1636 založil město Providence, centrum kolonie Rhode Island. Nové osady zakládali i Holanďané, jako například New Amsterdam na ostrove Manhattan. V roku 1664 jej převzali Angličané a přejmenovali na New York. Poslední kolonie, založená v roce 1732, byla Georgie. Počet kolonií se ustálil na 13. Byly to: New Hampshire, New York, Pensylvánie, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Delaware, Maryland, Virginie, Severní Karolína, Jižní Karolína a Georgia. Delší čas žili kolonisté poměrně pokojně, i když se vyskytovaly konflikty s Indiány. Za prvních padesát let zemřelo násilnou smrtí nebo na různé nemoci přibližně 10 až 15 miliónů původních obyvatel. Přesto si jejich potomci dodnes udržali mnohé tradice a jazyk.